O grupie

Nasza pielgrzymka wyrusza corocznie 6 sierpnia z Warszawy, aby 14 sierpnia dotrzeć na Jasną Górę i pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej. Nasza grupa ma charakter prawdziwie pokutny, docenia rolę ciszy i skupienia oraz nawiązuje do tradycji pątniczych.

Praktykujemy podczas pielgrzymki tradycyjne formy pobożności, modlimy się różańcem i brewiarzem. Każdego dnia sprawowana jest Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim. Codziennie też mają miejsce tematyczne konferencje i rozważania nad życiorysami Świętych Kościoła.

Historia

W roku 1995 w środowisku akademickim Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej dzięki staraniom i pracy kilku osób, które podjęły trud organizacyjny, powstała tradycyjna grupa „BIAŁO – CZARNA” Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Od roku 1997 pod barwami „BIAŁO – CZARNO – CZERWONYMI” pielgrzymowała na Jasną Górę w ramach Akademickich „Siedemnastek” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej do 2020 roku. Przez wiele lat za organizację odpowiadali członkowie stowarzyszenia katolików świeckich, skupieni wokół Ligi św. Michała Archanioła. W ostatnich latach grupa organizowana jest przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, we współpracy z Instytutem Dobrego Pasterza.