Regulamin

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

REGULAMIN PIELGRZYMA

PIELGRZYMKI TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ

Charakter pielgrzymki

PIELGRZYMKI TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ ma charakter pokutny.

Kultywujemy tradycyjne formy pobożności katolickiej, w szczególności umiłowanie tradycyjnej liturgii łacińskiej, a także tradycyjne modlitwy i śpiewy.

Śpiewamy uświęcone wielowiekową tradycją katolickie pieśni liturgiczne, eucharystyczne, maryjne, piękne nie tylko ze względu na swą melodię, ale bogate w pouczającą treść.

Za cel stawiamy sobie pielęgnowanie dostojnego śpiewu gregoriańskiego, który, jak podkreślają Ojcowie Soboru Watykańskiego II, ma pierwszeństwo przed innymi rodzajami śpiewu. Tak chcemy realizować zasadę: Lex orandi – lex credendi (jak się modlimy, tak też wierzymy).

Naszą więź z Kościołem katolickim pragniemy wyrazić także poprzez modlitwę w języku łacińskim, który od kilkunastu wieków jest oficjalnym językiem Kościoła, a którego znajomość w Polsce, niestety, szybko zanika.

Rezygnujemy ze śpiewu piosenek rozrywkowych czy skocznych. W trakcie drogi nie używamy instrumentów muzycznych. Naszej modlitwie w kościołach mogą towarzyszyć organy.

Msza Święta

Najważniejszym punktem każdego dnia pielgrzymki jest msza św. w klasycznym rycie rzymskim, odprawiana po łacinie według dawnego Mszału Rzymskiego.

Pielgrzymkę rozpoczynamy Mszą Świętą o g. 5.30 w kościele św. Anny w Wilanowie (ul. Kolegiacka 1, obok Pałacu w Wilanowie).

Msza św. odprawiana będzie codziennie o g. 5.30, z wyjątkiem będą Msze św. 13 sierpnia o g. 19.00 oraz na zakończenie pielgrzymki, 14 sierpnia na Jasnej Górze, również o g. 19.00.
W Uroczystość Wniebowzięcia NMP będą dwie Msze św.: o g. 9.00 w kaplicy Sakramentu Pokuty oraz o g. 14.00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Modlitwy w trakcie dnia pielgrzymkowego

W trakcie pielgrzymki realizując program duchowy, odmawiamy poranny pacierz, śpiewamy godzinki, modlimy się śpiewając litanie, różaniec oraz inne tradycyjne modlitwy, zgodnie z programem dnia.

Modlitwa na zakończenie dnia

Każdego dnia o g. 21.00 spotykamy się w kościele na Apelu Jasnogórskim i komplecie (według dawnego zwyczaju śpiewamy trzy psalmy) oraz modlitwach wieczornych (teksty znajdą Państwo w Modlitewniku pielgrzyma).

Modlitewnik pielgrzyma

Wszystkie teksty modlitw oraz mszy św. w języku łacińskim i polskim znajdują się w Modlitewniku pielgrzyma. Zachęcamy do nauczenia się modlitw różańcowych po łacinie, co pozwoli łatwo włączyć się we wspólną modlitwę.

Publiczne podejmowanie osobistej lub prywatnej pobożności, w szczególności poprzez odmawianie lub śpiewanie pieśni nieuwzględnionych w Modlitewniku pielgrzyma, wymaga wcześniejszego ustalenia z Kierownictwem Pielgrzymki oraz uprzedniej zgody Księdza Przewodnika.

Ramowy program dnia

5.00 – Pobudka

5.30 – Msza św. w klasycznym rycie rzymskim

6.30 – Śniadanie

7.00 – Wyjście

Każdego dnia będzie do przejścia od 4 do 6 etapów po kilka kilometrów każdy. Długość poszczególnych etapów waha się od 4,3 km (najkrótszy) do 9 km (najdłuższy). Oznacza to, że w trakcie dnia pielgrzymkowego pokonujemy od 28 km do 37 km.

Pielgrzymi, którzy nie mogą kontynuować marszu z powodu osłabienia lub innego rodzaju niedomagania, mogą skorzystać z ambulansu lub innego transportu pielgrzymkowego, który dowozi niedomagających pielgrzymów na najbliższy odpoczynek lub bezpośrednio na nocleg.

Obiad zwykle będzie na trzecim lub czwartym postoju w okolicach południa.

W trakcie drogi odmawiamy pacierz, Anioł Pański, śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Litanię do Wszystkich Świętych, Różaniec (tradycyjnie trzy części), Litanię Loretańską, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Nieszpory według dawnego zwyczaju (5 psalmów).

Ponadto słuchamy rozważań o patronie dnia, konferencji związanych z tematem pielgrzymki.

17.30 –18.30 – Dojście na nocleg

19.30 – Kolacja

21.00 – Apel Jasnogórski

22.00 – Cisza nocna

Posiłki – wspólny stół

W naszej pielgrzymce od początku funkcjonuje wspólny stół, dzięki któremu poranny
i wieczorny posiłek spożywamy wszyscy razem. Produkty kupowane są z opłat pielgrzymkowych.

Niestety jeszcze nie możemy w pełni cieszyć się gościnnością lokalnej ludności, mieszkańców wiosek, którzy zwykle przygotowują i ofiarowują ciepłe posiłki obiadowe, zazwyczaj pożywne zupy, chleb, kompot, ciasta. Z tych względów zmuszeni jesteśmy korzystać z cateringu, który przygotuje dla nas pełnowartościowe, pożywne posiłki. Ponadto dwukrotnie sami przygotowujemy obiad.

W trakcie śniadań i kolacji zapewnione będą gorące napoje (czarna kawa, mięta, herbata, kompot). Prosimy pamiętać, by, nalewając napoje, czynić to poza obrębem naczynia, z którego czerpiemy.

Podchodząc do stołu, nakładamy sobie na swój talerzyk (prosimy o zabranie własnych talerzyków, miseczek lub innych pojemników, ponieważ łatwiej będzie Państwu nałożyć sobie np. sałatkę, która będzie na kolację, czy zupę mleczną lub płatki podawane na śniadanie) lub  robimy kanapkę, odchodzimy, robiąc miejsce dla innych osób, i za chwilę znowu podchodzimy, aż będziemy mogli powiedzieć: i jedli do sytości…

Bagaż pielgrzyma

Pielgrzymce towarzyszy samochód ciężarowy, który przewozi część bagażu z jednego postoju noclegowego na drugi, dlatego zalecamy podzielenie swojego bagażu na dwie części:

1) bagaż podręczny (niesiony przez cały dzień)

2) bagaż główny (wieziony przez samochód, dostępny na miejscach noclegu).

Poniższa lista ma charakter przykładowy, w kompletowaniu bagażu należy się kierować własnymi potrzebami i zdrowym rozsądkiem oraz zmysłem praktycznym.

Bagaż podręczny (mały plecak):

· różaniec

· Modlitewnik pielgrzyma

· płaszcz przeciwdeszczowy lub składany parasol

· napój (kawa, woda, kompot)

· kubek (dostosowany do wysokiej temperatury)

· talerz lub miseczka (przydatne również przy posiłkach porannych i wieczornych)

· sztućce (łyżka, nóż, widelec)

· kapelusz lub chustka na głowę

· chusteczki higieniczne

· niezbędne osobiste medykamenty (środki opatrunkowe, plastry z opatrunkiem, bandaże zwykłe i elastyczne, witamina C, wapno, potas, magnez, maść na bóle mięśni, talk do stóp)

· środek przeciwko komarom (preferowane są perfumy ;))

· ewentualnie karimata (lub cerata – coś nieprzemakalnego, na czym można siedzieć/leżeć podczas odpoczynków)


Bagaż główny (walizka na kółkach, duży plecak, torba):

· dwie pary wygodnego, o numer większego obuwia

· klapki (pod prysznic oraz żeby stopy odpoczywały na miejscu noclegu)

· kilka par skarpet i pozostałej bielizny (na każdy dzień)

· ubrania lekkie (w granicach przyzwoitości) i ciepłe

· ciepła odzież do spania

· odświętny strój na wejście na Jasną Górę

· ręczniki

· przybory toaletowe

· latarka (nie używamy otwartego ognia)

· karimata lub materac

· śpiwór

· poduszka

oraz

· namiot

Oddawanie bagażu przed wyjściem pielgrzymki

Bagaż główny oddajemy w dniu 5 sierpnia od g. 17.00 do dnia 6 sierpnia do g. 8.00 przy kościele pw. św. Anny w Wilanowie przy Kolegiackiej 1 w Warszawie (w tym roku w tym kościele rozpoczynamy pielgrzymkę Mszą św. o g. 5.30 w dniu 6 sierpnia).

Zapisy

Prowadzone są w formie elektronicznej. W dniu oddawania bagażu należy oddać kartę pielgrzyma i wnieść opłatę. W przypadku dzieci opłata ulega obniżeniu w zależności od wieku (dzieci do lat 7 zwolnione są z opłaty, zaś młodzież do 14 roku życia uiszcza jedynie połowę opłaty). W wypadku udziału w części pielgrzymki opłata będzie zależna od liczby dni.

Identyfikator pielgrzyma

Po dopełnieniu formalności każdy pielgrzym otrzyma identyfikator z pamiątkową pielgrzymkową smyczą. Identyfikator nosimy codziennie, również w trakcie posiłków.

Strój pielgrzyma

Zasadą ogólną jest przyzwoitość i skromność stroju. Ubrania powinny zakrywać ramiona i kolana, co jest ważne również ze względów zdrowotnych – stanowią ochronę przed poparzeniem słonecznym w trakcie całodziennego marszu.

Szczególnym momentem jest ostatni etap, wejście do Częstochowy i na Jasną Górę – obowiązuje strój odświętny – białe koszule i bluzki oraz ciemne spodnie i spódnice (istnieje możliwość przebrania się na ostatnim postoju). A zatem na wejście na Jasną Górę należy przygotować białą koszulę i czarne spodnie (panowie) lub białą bluzkę oraz czarną spódnicę (panie). Jest to nasz zwyczaj od początku pielgrzymki, prosimy o jego uszanowanie. Chcemy na spotkanie z naszą Matką i Królową być przygotowani przede wszystkim duchowo, ale nie bagatelizujemy uroczystego ubioru, podkreślającego tę wyjątkową chwilę, na którą przecież czekamy cały rok i zmierzamy przez te dziewięć dni…

W naszym mobilnym punkcie zaopatrzenia będą także dostępne białe koszulki pielgrzymkowe z logo pielgrzymki (polo (damskie i męskie) oraz t-shirt) we wszystkich rozmiarach.

Prosimy, by nie zakładać ubrań w jaskrawych kolorach, koszulek bez rękawów, bluzek ze zbyt dużym dekoltem, krótkich (powyżej kolan) spódniczek czy spodek, legginsów ani innych obcisłych ubrań.

Zabronione jest noszenie amuletów, talizmanów, emblematów okultystycznych, pacyfek itp.

Trasa

Pielgrzymujemy szlakiem pięknych i czcigodnych sanktuarium Mazowsza i centralnej Polski. Niektóre były nam dobrze znane z lat ubiegłych, inne w ostatnich latach nawiedziliśmy pierwszy raz. Dzięki temu mamy łaskę nawiedzania przepięknych sanktuariów. Mamy sposobność zatrzymania się na modlitwę w pięknych bazylikach i wielu mijanych na trasie kościołach.

W zdecydowanej większości trasa pielgrzymki wiedzie drogami leśnymi i polnymi, co wpływa pozytywnie na komfort marszu. W Warszawie idziemy chodnikami oraz trasami rowerowymi. Niemniej jednak zdarzają się momenty (a nawet całe etapy), kiedy wędruje się asfaltem. Należy wtedy zwracać uwagę na przejeżdżające pojazdy oraz respektować polecenia służby odpowiedzialnej za kierowanie ruchem. Jest to szczególnie istotne na bardziej ruchliwych drogach, przez które pielgrzymka kilkakrotnie przejdzie.

Każdego dnia wieczorem będziemy podawać niezbędne szczegóły pielgrzymowania
w kolejnym dniu, w tym długości poszczególnych etapów i miejsca odpoczynków. Orientacyjnie plan przemarszu przedstawia się następująco:

I DZIEŃ          6 VIII (5 etapów, 31 km)

II DZIEŃ        7 VIII (6 etapów, 37 km)

III DZIEŃ       8 VIII (5 etapów, 34 km)

IV DZIEŃ       9 VIII (6 etapów, 37 km)

V DZIEŃ        10 VIII (4 etapy, 28 km)

VI DZIEŃ       11 VIII (5 etapów, 35 km)

VII DZIEŃ     12 VIII (6 etapów, 35 km)

VIII DZIEŃ    13 VIII (5 etapów, 34 km)

IX DZIEŃ       14 VIII (5 etapów, 36 km)

Oznacza to szereg zmian organizacyjnych. Dotyczą one w szczególności sposobu przemarszu w niektórych fragmentach trasy, niektórych posiłków oraz modliwy w trakcie pielgrzymowania.

Toalety mobilne

Mobilne toalety (zawierają papier, mydło, a w razie potrzeby płyn dezynfekujący) będą dostępne na postojach i noclegach, z wyjątkiem niektórych postojów w lasach, do których nie można dojechać.

Umywalki mobilne

Wyposażone w wodę i mydło dostępne będą w miejscach noclegowych.

Prysznice mobilne

W miejscach noclegowych zapewniamy możliwość korzystania z pryszniców mobilnych. Będą one dostępne dla wszystkich przez cały czas pobytu w miejscach noclegu: od przyjścia wieczorem aż do wyjścia rano. Przyczepa prysznicowa wyposażona jest w 10 kabin prysznicowych, umywalki, lustra, przebieralnie i oczywiście ciepłą bieżącą wodę. Sprawne korzystanie przez 10 osób przez np. 10 minut umożliwi 60 pielgrzymom skorzystanie z dobrodziejstwa pryszniców pielgrzymkowych w ciągu godziny. Z pryszniców przez określony czas (30-45 min.) korzystają odrębnie panie, odrębnie panowie, według harmonogramu podawanego po przyjściu na nocleg. W poprzednich latach zazwyczaj pielgrzymi myli się również w miskach lub w mijanych po drodze rzekach. Ze względów organizacyjnych jednak takiej konieczności, czy takich możliwości raczej nie będzie.

Mobilny punkt medyczny i ambulans

Pielgrzymce towarzyszy ambulans i mobilny punkt medyczny, w którym można uzyskać potrzebną pomoc, zarówno na postojach, jak i w większym zakresie na noclegach. Punkt medyczny będzie świadczył pomoc medyczną na noclegach. Na końcu pielgrzymki jedzie ambulans. Z ambulansu korzystają pielgrzymi, którzy nie mogą kontynuować marszu z powodu osłabienia lub innego rodzaju niedomagania. Ambulans dowozi niedomagających pielgrzymów na najbliższy odpoczynek lub bezpośrednio na nocleg. W tej sytuacji pielgrzymi po stosownym odpoczynku, regeneracji, kąpieli i odzyskaniu sił podejmują służbę na zapleczu pielgrzymki, pełniąc różne niezbędne posługi, np. pomagając w kuchni. Pielgrzymom tym mogą towarzyszyć słowa znanej piosenki: Z tyłu za linią dekowniki, Intendentura, różne umrzyki, Gotują zupę, czarną kawę – I tym sposobem walczą za sprawę, hej!

Udzielanie pomocy medycznej

Pielgrzymom towarzyszą lekarze oraz pielęgniarki, a także ratownik medyczny, którzy udzielają fachowej pomocy medycznej.

Każdy pielgrzym, korzystając z pomocy medycznej na noclegu, przynosi swoje podstawowe środki opatrunkowe (igłę, bandaż).

Przed przyjściem do punktu medycznego należy skorzystać z prysznica lub co najmniej mieć umyte ręce i nogi.

Noclegi w trakcie pielgrzymki

Noclegi zorganizowane są przy parafiach i klasztorach. Nie korzystamy z gościnności gospodarzy, nie ma noclegów w stodołach i innych pomieszczeniach. Śpimy wyłącznie
w namiotach. Nie ma namiotów koedukacyjnych, z wyjątkiem małżeństw i rodzin.

Jeśli warunki pozwolą, to spróbujemy pole namiotowe podzielić na część dla niewiast i część dla panów oraz rozstawiać namioty w taki sposób, żeby panie, wychodząc z namiotów, nie potykały się o panów moczących obolałe nogi w zimnej wodzie.

Nocleg w Częstochowie

Istnieje również możliwość noclegu w Częstochowie. Pielgrzymi pozostający na uroczystość Wniebowzięcia NMP mogą się zapisać na nocleg. Koszt uzależniony jest od standardu wybranego noclegu (m.in. pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, ale też wieloosobowe).

Koszty

Pielgrzymi uczestniczą w kosztach pielgrzymki. Opłata uwzględnia Modlitewnik pielgrzyma, całodzienne wyżywienie, zakup i przewóz prowiantu, zaplecza kuchennego, transport bagaży, zorganizowanie mobilnego punktu medycznego, nagłośnienie, zapewnienie sanitariatów i całego zaplecza sanitarnego oraz dostęp do pryszniców, wywóz śmieci i wiele innych kosztów organizacyjnych.

Opłata wpisowa pokrywa jedynie część kosztów, dlatego bez wsparcia naszych darczyńców i ofiarodawców nie byłoby możliwe zorganizowanie pielgrzymki w takim kształcie, jak obecnie, zapewniając przy tym bezpieczeństwo sanitarne. Dlatego prosimy o życzliwe wsparcie naszej zbiórki na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz zakupów wyposażenia technicznego, umożliwiających właściwe pielgrzymowanie. Prosimy o życzliwe wejrzenie na stronę zrzutka.pl, wpisując: PIELGRZYMKA TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ

Organizatorzy

W roku 1995 w środowisku akademickim Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej dzięki staraniom i pracy kilku osób, które podjęły trud organizacyjny, powstała tradycyjna grupa BIAŁO-CZARNA Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Od roku 1997 pod barwami BIAŁO-CZARNO-CZERWONYMI pielgrzymuje na Jasną Górę w ramach Akademickich „Siedemnastek” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Przez wiele lat za organizację odpowiadali członkowie stowarzyszenia katolików świeckich, skupieni wokół Ligi św. Michała Archanioła. W ostatnich latach grupa organizowana jest przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, we współpracy z Instytutem Dobrego Pasterza. Opiekę duszpasterską sprawują kapłani z Instytutu Dobrego Pasterza – x. Piotr Buda
i x. Grzegorz Śniadoch, którym pomagają diakoni i klerycy, z kl. Grzegorzem Królem na czele. Pielgrzymują również kapłani diecezjalni i zakonni, w szczególności ojcowie Wawrzyniec i Atanazy, a także kapłani z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (przez kilkanaście lat x. Wojciech Grygiel). Warto też przypomnieć, że również przez kilkanaście lat pielgrzymowali z nami księża marianie, z o. Markiem Żukiem i o. Tadeuszem Kwietniem.

Od roku 2020 idziemy jako odrębna pielgrzymka, odrębną, inną trasą. Również w tym roku nasz pątniczy szlak – inny niż dotychczasowe – będzie nas wiódł szlakiem pięknych sanktuarium maryjnych. Dzięki temu mamy łaskę nawiedzania przepięknych sanktuariów. Mamy sposobność zatrzymania się na modlitwę w pięknych bazylikach i wielu mijanych na trasie kościołach. Staramy się, by odpoczynki mogły być przy kościołach, stwarzając okazję do osobistej, częstej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz poznania i uczczenia Matki Bożej w bogactwie jej wizerunków i tytułów. Wiąże się to czasem z koniecznością pokonania kilku pielgrzymkowych kilometrów więcej, niż w niektórych innych pielgrzymkach. Podejmujemy ten pątniczy trud, mając przekonanie, że ten dodatkowy wysiłek możemy ofiarować Panu Bogu i Matce Bożej. Dzięki temu pielgrzymka w tym wymiarze może mieć charakter pokutny i wynagradzający.

Odpowiedzialność

Od roku 1995 pielgrzymka tradycji łacińskiej nieprzerwanie wyrusza na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę. Początkowo w WAPM, a następnie rzez wiele lat w ramach jednej z najstarszych polskich pielgrzymek – Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup 17, która już ponad trzysta razy wyruszała z Warszawy pomimo zaborów, powstań, wojen, okupacji, nazizmu, komunizmu, epidemii, zaraz i innych niesprzyjających okoliczności. Jeden jedyny raz tylko nie dotarła na Jasną Górę, kiedy to pielgrzymi zostali wymordowani przez kozaków tuż przed wejściem na Jasną Górę (miejsce to upamiętniają Groby Pielgrzymie, które każdego roku mijaliśmy, wchodząc do Częstochowy). Warto przypomnieć, że narodziny Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej w 1711 roku, przypadły akurat w czasie trwającej zarazy.

Motywy naszej decyzji o tym, by pomimo tylu trudności i lęków wielu ludzi nie przerywać corocznego modlitewnego pielgrzymowania do Matki Bożej, trafnie wyjaśniają słowa arcybiskupa krakowskiego i organizatorów pielgrzymki krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę w roku 2020, którzy stwierdzają m.in., że trudne okoliczności aktualnej sytuacji epidemii w kraju i na świecie jeszcze bardziej powinny wzmocnić naszą modlitwę do Pana Boga. Historia Polski i świata wskazuje, że wiele razy w najbardziej trudnych chwilach ludzie zwracali się w modlitwie do Pana Boga i została ona wysłuchana. Tak było np. w Rzymie w 590 r., gdy dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Wówczas papież Grzegorz Wielki niósł w błagalnej procesji wizerunek Maryi (zwany odtąd Salus Populi Romani – „Wybawicielka Ludu Rzymskiego”), prosząc o ocalenie miasta. Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd wierni pielgrzymują w wielu intencjach. Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy to kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. Obraz ten towarzyszył nam również podczas ŚDM w Krakowie w 2016 roku – podkreślali nasi bracia w pielgrzymim trudzie z Krakowa.

Dlatego my również chcemy nieść wizerunek Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, której obraz przed blisko dwoma wiekami w trakcie zarazy peregrynował ulicami Warszawy (zaraza ustała po zakończeniu procesji).

Bierzemy odpowiedzialność za swoje działania. Podejmujemy trud pielgrzymowania każdy we własnym sumieniu i na własną odpowiedzialność, i sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie.

Organizatorzy zapewniają nie tylko bezpieczny przemarsz, zaplecze sanitarne (toalety, umywalki, prysznice), posiłki, noclegi, ale przede wszystkim posługę kapłańską, codzienną mszę św. w klasycznym rycie rzymskim, a także możliwość spowiedzi oraz dobrą pogodę
i pogodne usposobienie pozostałych pielgrzymów…

Zasady ogólne

Pielgrzym pamięta, że:

  • pielgrzymka ze swej natury ma charakter modlitewny i pokutny;
  • przyjmowanie trudów, niedogodności czy rezygnacja lub odmówienie sobie czegoś
    i ofiarowanie tego Panu Bogu w łączności z Męką Chrystusa przyczynia się do wzrostu
    i rozwoju duchowego oraz przynosi obfite owoce pielgrzymowania;
  • umartwienie polega na umartwieniu siebie, a nie bliźnich;
  • uprzejmość, życzliwość, uśmiech i kulturalne zachowanie wobec innych pielgrzymów świadczą o duchu chrześcijańskiego pielgrzymowania;
  • posprzątanie po sobie na noclegach i postojach jest jego naturalnym zachowaniem
    i obowiązkiem;
  • pielgrzymka to czas łaski, wyciszenia, modlitwy, dlatego w kościele i w trakcie modlitw podczas drogi nie prowadzi rozmów, także telefonicznych, nie rozprasza siebie i innych.

Dołączenie w trakcie pielgrzymki

Istnieje możliwość dołączenia w trakcie trwania pielgrzymki. Osoby zainteresowane zgłaszają taką okoliczność w trakcie zapisu, wskazując termin i orientacyjny czas. W uzgodnieniu z organizatorami istnieje możliwość skorzystania z transportu pielgrzymkowego.

Konieczność przerwania pielgrzymki

W przypadku konieczności wcześniejszego powrotu lub przerwania, w tym czasowego, pielgrzymki, pielgrzym zawiadamia o tym organizatorów. W uzgodnieniu z organizatorami istnieje możliwość skorzystania z transportu pielgrzymkowego.

O przerwaniu pielgrzymki z przyczyn zdrowotnych decyduje pielgrzym po konsultacji medycznej.

Powrót do domu

Organizatorzy pielgrzymki nie przewidują zorganizowanego powrotu po zakończeniu pielgrzymki. Można skorzystać z infrastruktury kolejowej lub przejazdów autobusowych,
a także w inny wybrany i dogodny sposób powrócić do swoich domów.

W przypadku gdy jedno z duszpasterstw tradycji łacińskiej organizuje przejazd wówczas przekazujemy o tym informację.